مجازی سازی

مجازی‌سازی (Virtualization)

امروزه کاهش هزینه‎ها و استفاده بهینه از زمان و امکانات از مهمترین اهداف هر سازمان به‎شمار می‎رود. در صنعت فناوری اطلاعات نیز از مهمترین راه کارها برای تحقق این امر، بهره‎ گیری از تکنولوژی مجازی‎سازی است، لذا لازم است ابعاد این تکنولوژی به درستی درک شده و پیاده‌سازی آن با دقت و صحت صورت گیرد تا مزایا و نتایج قابل انتظار آن حاصل شود. همچنین با توجه به نقش داده‌های سازمانی به عنوان دارایی اطلاعاتی و لزوم حفظ دسترس‎پذیری و صحت آن، اهمیت پشتیبان‌گیری از اطلاعات و لزوم راهکار تهیه نسخه پشتیبان از سرورها و سرویس‌ها ضروری می‌باشد.
شرکت فنی و مهندسی امن پردازان کویر با توجه به تجربه بالا در پیاده‌سازی و نظارت خدمات مجازی سازی و پشتیبان‌گیری در مراکز متعدد و با تکیه بر نیروی با تجربه و فنی خود در ارائه این خدمت پا پیش نهاده و آن را جزء خدمات اصلی خود قرار داده است.

مجازی سازی چیست؟

مجازی‌سازی (Virtualization)

در حیطه سیستم عامل، راهکاری است که امکان راه اندازی دو یا چند سیستم عامل را به صورت همزمان بر روی یک سرور سخت‌افزاری فراهم می‌نماید. با استفاده از این راهکار، امکان استفاده بهینه از منابع سخت‌افزاری موجود، صرفه‌جویی در فضا، تعداد منابع اختصاص یافته، نیروی انسانی راهبر و انرژی مصرفی فراهم شده و ضمن ایجاد سهولت و تمرکز هر چه بیشتر در امنیت و مدیریت سیستم‌ها، انعطاف‌پذیری مناسبی را برای مدیران شبکه در راستای تطبیق با تغییرات و نیازهای جدید و همچنین محافظت از سیستم در برابر خطرات پیش‌بینی نشده، فراهم می‌آورد. در حال حاضر شرکت‌های نرم‌افزار مطرح جهان محصولات مختلفی در زمینه مجازی سازی ارائه نموه‌اند که امکان مجازی سازی در سطوح مختلف ذیل قابل پیاده‌سازی می‌باشد:

مجازی‌سازی سرور (Server Virtualization)
با گسترش اتکاء سازمان‌ها بر زیرساخت‌های کامپیوتری و افزایش بار پردازشی سرورها و بالتبع نیاز به سرورهای بیشتر، هزینه‌های مرتبط با این بخش به کسر قابل توجهی از هزینه‌ها بدل گشته و می‌تواند مانع بالقوه‌ای در مسیر رشد شبکه‌ها محسوب شوند. هزینه‌های مربوط به تهیه و نگهداری سرورها، نیروی انسانی متخصص، تجهیز اتاق سرور، تمهیدات امنیتی و… از جمله مواردی می‌باشند که با پیاده‌سازی تکنولوژی‌های مجازی سازی می‌توان به میزان قابل توجهی از هزینه‌ها را کاهش و امکان افزایش بهره‌وری و توسعه شبکه را فراهم نمود. در این روش چندین سرور به صورت مجازی در یک سرور مجتمع شده و علاوه بر امکانات High Availability، امکان تغییر و یا جابجایی سرورهای مجازی را برای مدیران شبکه فراهم می‌نماید.

مجازی‌سازی میزکار (Desktop Virtualization)
مجازی‌سازی Desktop به مفهوم استقلال محیط میزکار کاربران از محل فیزیکی سخت‌افزار می‌باشد. یک فرم از مجازی سازی میزکار که به VDI معروف است، بسیار مفیدتر از مجازی سازی سرور می‌باشد. در این حالت، میزکار کاربر به جای راه‌اندازی بر روی یک سیستم محلی، بر روی سرور(های) قدرتمند نصب و راه اندازی می‌گردد و کاربر با استفاده از PC، نوت بوک، موبایل و در بسترهای شبکه محلی، شبکه بی‌سیم یا اینترنت توانایی دسترسی به میزکار خود را خواهد داشت. در این حالت، اطلاعات و پردازش های مورد نیاز کاربر بر سرور(ها) ذخیره‌سازی و پردازش می‌گردند. در این حالت، چندین میزکار بر روی سرور می‌تواند راه‌اندازی شود.
مجازی سازی میزکار راهکاری برای کنترل متمرکز مدیر شبکه، افزایش آزادی عمل راهبر شبکه برای اعمال تغییرات و سیاست‌های امنیتی، پایش کاربران و تهیه نسخه پشتیبان می‌باشد که موجب کاهش هزینه نگهداری سخت‌افزارهای کاربران و راهبری شبکه خواهد شد. شناخته شده‌ترین راهکار برای راه اندازی  مجازی سازی میزکار، استفاده از Thin Client ها می‌باشد. این سخت‌افزارها، کامپیوتر ساده و ارزان قیمت می‌باشند که فاقد فضای ذخیره سازی، پردازش و RAM می‌باشد.

مجازی‌سازی برنامه‌های کاربردی (Application Virtualization)
استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی بخش لاینفک کار در سازمان‌ها و ادارات بوده که فعالیت‌های روزمره کاربران وابسته به آن‌ها می‎باشد و این نرم‌افزارها به ابزارهای اصلی پیشبرد امور در دستان کاربران گردیده‌اند و در بسیاری موارد، مواردی همچون قیمت نرم‌افزارها و میزان امکان دسترسی کاربران به آنها می‌تواند منجر به یک چالش برای مدیران فناوری اطلاعات گردیده و نهایتاً منجر به ایجاد گلوگاه در سازمان شوند.
مجازی سازی برنامه‌های کاربردی به معنای نصب و راه اندازی یک نسخه از هر نوع برنامه کاربردی بر روی سرور می‌باشد و در صورت تقاضای کاربر از سرور مذکور، برنامه کاربردی در اختیار وی قرار داده می‌شود. کاربر می‌تواند در بستر شبکه داخلی یا با اتصال به اینترنت، برنامه کاربردی را دریافت نماید.
در این روش، کاربران نیاز به نصب هیچ نوع نرم‌افزار جانبی بر روی سیستم خود ندارند و تنها با اتصال به شبکه داخلی و یا اینترنت به نرم‌افزار دسترسی خواهند داشت. با استفاده از این روش، منابع پردازشی و فضای ذخیره‌سازی کاربر درگیر اجرای برنامه کاربردی نمی‎باشند، بنابراین کاربران می‌تواند از هر سیستم سخت‌افزاری نظیر Thin Client، تبلت، تلفن‌همراه و… و از هر سیستم‌عاملی و از هر مکانی با کمترین پهنای‌باند به برنامه کاربردی مورد نظر دسترسی داشته باشند.

مزایای به‌کارگیری مجازی‌سازی
کاهش هزینه‌های خرید سخت‌افزار در زمان راه‌اندازیی سرویس های جدید.
کاهش هزینه‌های نگهداری از سروزهای فیزیکی.
کاهش هزینه‌های مصرف انرژی و فضای اتاق سرور.
افزایش ضریب اطمینان در سرویس‌دهی سیستم‌های فناوری اطلاعات.
کاهش زمان بازیافت سروریس‌ها در زمان ایجاد بحران.
ایجاد انعطاف‌پذیری و استقلال از سخت‌افزار.

طراحی و اجرا

 • بررسی وضعیت موجود و وضعیت سرورها
 • تحلیل وضعیت موجود
 • ارائه طرح (تجهیزاتی، امنیتی)
 • نصب، پیاده‌سازی، پیکربندی ساختار کلی مجازی‌سازی و پشتیبان‌گیری
 • امن‌سازی ساختار پیاده‌سازی شده
 • تست پایداری و کارایی محیط مجازی‌سازی
 • ارائه مستندات
 • آموزش راهبری و تحویل

پشتیبانی و آنالیز

 • پشتیبانی و رفع مشکلات
 • بررسی و آنالیز عملکرد محیط مجازی‌سازی و پشتیان‌گیری
 • ارائه گزارشات دوره‌ای
 • ارائه طرح جهت بهبود کارایی و امنیت محیط مجازی‌سازی
 • امن‌سازی محیط مجازی‌سازی بر اساس VMware Hardening
 • تست پایداری و کارایی محیط مجازی‌سازی
 • بهبود کارایی محیط مجازی‌سازی بر اساس Performance Best Practice
 • آنالیز نسخه‌های پشتیبان‌گیری شده
 • پشتیبانی و رفع خطاهای بوجود آمده
 • بروزرسانی به نسخه جدید
 • تعریف قوانین پشتیان‌گیری

بررسی صحت اجرای Taskهای عملیات پشتیبان‌گیری

ffff